Zalanie mieszkania czy innego obiektu to sytuacja, w której trzeba zacząć szybko działać, by nie pozwolić na niepotrzebne zniszczenie mienia. Bez względu na to, czy przyczyną jest awaria instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania, zalanie przez sąsiada czy opady atmosferyczne, warto pamiętać, że większość szkód da się naprawić, jeśli tylko powierzymy to fachowcom.
Od czego zacząć?
W sytuacji zalania obiektu, podstawowym działaniem jest pozbycie się wody, czasem można zrobić to samodzielnie, w innych przypadkach konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych pomp. Po pozbyciu się nadmiaru wody najlepiej jest wezwać profesjonalną pomoc, dzięki której będzie wiadomo co i w jakim stopniu zostało zawilgocone, a także jak działać, by przywrócić pomieszczenia i elementy konstrukcyjne do stanu sprzed szkody. W niektórych przypadkach wilgoć będzie dotyczyć tylko powierzchniowych elementów, w innych naruszone zostaną też te położone głębiej. Często woda dostaje się pod wylewkę, wtedy konieczne staje się osuszanie podposadzkowe. Poszkodowani często zastanawiają się ile trwa osuszanie podposadzkowe, ponieważ proces osuszania warstw izolacji bywa niełatwy.
Od czego zależy czas osuszania?
Jeśli wilgoć wniknęła pod wylewkę, konieczna jest pomoc specjalistów, którzy sprawnie ocenia sytuację i zaproponują plan działania. Jeśli zostanie wykorzystany właściwy sprzęt i metody, to w pomieszczeniach nie zostaną nawet ślady niedawnej obecności wody. Czas trwania tego procesu zależy jednak od wielu czynników, przede wszystkim od ilości wody, która dostała się pod wylewkę, tego jak szybko zaczęto proces osuszania, a także tego, jakie było źródło zalania (przede wszystkim czy woda dostałą się do wylewki od góry czy od dołu). Specjaliści przy szacowaniu czasu osuszania wezmą pod uwagę też szczegóły techniczne, jak szerokość szczelin dylatacyjnych czy grubość izolacji. Ogromne znaczenie ma też sprzęt, jaki zostanie wykorzystany oraz zastosowana technologia.
Na jaki czas osuszania trzeba się przygotować?
Zazwyczaj specjaliści przyjmują, że osuszanie podposadzkowe trwa do 3 tygodni. Przy czym jeśli dana firma zastosuje np. wysokowydajne osuszacze adsorpcyjne i pompy ciśnieniowe, to ten czas może być krótszy, podobnie w przypadku gdy niezwłocznie przystąpi się do usuwania nadmiary wody z pomieszczenia, wtedy nie zdąży ona wsiąknąć przynajmniej w część materiałów. Uznaje się, że najtrudniejsze przypadki, to te, w których zalanie wynika z nieszczelności izolacji pionowej budynku, ale też wysokiego poziomu wód gruntowych czy braku odwodnienia budynków, ponieważ w nich konieczne jest nie tylko osuszanie, ale też usunięcie źródła problemu, by wilgoć nie powróciła.
Ofertę osuszania podposadzkowego można znaleźć tu: https://mermar.pl/osuszanie-podposadzkowe
Najnowsze komentarze